Grupa Granica (GG) to ruch społeczny sprzeciwiający się odpowiedzi rządzących na wydarzenia, jakie mają miejsce na polsko-białoruskim pograniczu. Pomagamy migrantkom i migrantom przymusowym, którzy znaleźli się na terytorium Polski, oraz monitorujemy przypadki łamania praw człowieka. Ruch tworzą aktywiści i aktywistki z całej Polski, w tym także mieszkanki i mieszkańcy terenów przygranicznych, oraz stale powiększająca się grupa organizacji społecznych.
Obecnie organizacje, które blisko współpracują w ramach GG, to:
Nomada Stowarzyszenie / Stowarzyszenie Interwencji Prawnej / Homo Faber / Polskie Forum Migracyjne / Helsińska Fundacja Praw Człowieka / Salam Lab / Dom Otwarty / Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć / CHLEBEM i SOLĄ / uchodźcy.info/ RATS Agency / Kuchnia Konfliktu / Strefa WolnoSłowa / Przystanek „Świetlica” dla dzieci uchodźcówDziałamy wspólnie, by jak najlepiej i najskuteczniej wykorzystywać nasze ograniczone zasoby.
Śledź na bieżąco informacje dotyczące kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy.
Rozmawiaj o kryzysie humanitarnym z rodziną, sąsiadami, znajomymi, koleżankami i kolegami z pracy. Spróbuj dotrzeć do osób, które traktują ten temat obojętnie.
Wspieraj uchodźców i migrantów, którzy już są w Polsce (np. poprzez wsparcie organizacji pozarządowych zrzeszonych w Grupie Granica i innych).
Zaangażuj się lub zorganizuj w swojej miejscowości akcje pomocowe i solidarnościowe, pikiety, manifestacje, marsze. Naciskaj na władze, pisz listy do posłów i senatorów.
Znasz języki: kurdyjski, kurdyjski sorani, farsi, dari, paszto, arabski? Możesz pomagać w tłumaczeniach? Zgłoś się do którejś z organizacji z Grupy Granica!
Pogłębiaj swoją wiedzę, np. przez serwis uchodzcy.info.
Chcesz zorganizować zbiórkę rzeczy? Najpierw odezwij się do PCK w Białymstoku lub Lublinie i ustal bieżące potrzeby.
Raporty
→ Kryzys humanitarny na pograniczu polsko-białoruskim (Polski)
→ Humanitarian crisis at the Polish-Belarusian border (English)
→ La crisi umanitaria al confine polacco-bielorusso (Italiano)